Łańcuchy zimowe – kiedy zakładać i jak w nich jeździć?

Tu kupisz łańcuch na koła

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w samochodach dostawczych, osobowych, terenowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także wzorem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi. Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają najczęściej stali manganowej lub tytanowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną sporego stresu. By go uniknąć, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy unikać jazdy po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]