książki młodzieżowe, książki dla nastolatków

Książki dla nastolatków – tematy, które zainteresują młodych ludzi

Człowiek urodzony w XXI wieku ma coraz mniejszy kontakt z szeroko rozumianą literaturą. Nastolatek wybiera najczęściej błyskawiczną rozrywkę w telefonie, w telewizji albo na tablecie, a po książkę przeważnie sięga wtedy, jeśli jest to zadana lektura szkolna. I również z powodu konieczności analizy tekstów literackich sprzed paru stuleci dla licznych licealistów czytanie dla przyjemności staje się dalekim konceptem.

Literatura dla młodzieży odwołuje się do uniwersalnych doświadczeń młodego człowieka

Ludzie młodzi nie nie powinni ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. Na rynku jest sporo literatury dla nastolatków zarówno zagranicznych jak i polskich autorów, którzy poruszają zagadnienia i opowiadają historie intrygujące młodą generację czytelników. Ta odmiana literatury otrzymała nawet własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka tworzona z myślą o odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Publikacje młodzieżowe czerpią z licznych gatunków literackich: są tu między innymi groza, romanse czy fantasy. Jednak wszystkie te książki łączy odwołanie się wprost do generalnych doświadczeń nastolatków. Powieści te piszą zatem o odkrywaniu własnej tożsamości, kontaktach z rodzicami, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszym zauroczeniu oraz odkrywaniu własnego miejsca na świecie. Czytanie literatury dla nastolatków pomaga nastolatkom poczuć, że inni także borykają się jednakowymi życiowymi zawirowaniami w czasie dojrzewania.

Czemu warto zachęcać Czytanie literatury młodzieżowej z biegiem lat przynosi korzyści

Warto podsuwać nastolatkom interesującą je literaturę, dlatego że rozwinięcie w nich pragnienia czytania dla rozrywki z biegiem czasu daje wiele korzyści. Dziecko, które często czyta ma szersze słownictwo i lepiej daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co bez wątpienia upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Lecz odkrywanie historii innych osób w identycznym wieku to też sposób na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz dokładniejsze zrozumienie siebie i osobistych potrzeb. Co istotne, rodzice nigdy nie powinni kpić z pasji dziecka. Jeżeli więc dziecko chętniej sięga po książki o statkach kosmicznych czy duchach nie komentujcie, że to bezsensowne tylko pozwólcie mu czerpać z nich radość!

Nasz adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa