Kryminalne książki, horrory i thrillery – lektura strachu i przyjemności

Jeśli chcesz zamówić literaturę kryminalną, koniecznie odwiedź ten adres.

Znacząca rzesza osób to wielbiciele przerażających opowiadań. Niektórzy wolą opowiadania z pogranicza gore, drudzy kochają zanurzać się w dalekie zakątki zawiłych umysłów bestialskich bandziorów i psychopatycznych morderców. W ogromie podcastów i platform streamingowych, na których udostępnionych są setki produkcji opowiadających zainteresowanym prawdziwe oraz zmyślone historie, nieprzerwanie jedną z najprzyjemniejszych form styczności z nimi pozostają thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne oraz thrillery – czemu się bać?

Miłośnik powieści kryminalnych i horrorów bezzwłocznie odpowie, że chodzi o silny przypływ adrenaliny. Oglądając bądź czytając horrory pragniemy na chwilę dać się ponieść mocnemu wrażeniu strachu, którego rzadko doświadcza się na co dzień. Brak dzisiaj dla człowieka w naturze większych zagrożeń, a gdy już coś nas stresuje to najczęściej niestabilność finansowa, utrata zatrudnienia czy zdrowie. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których nasze ciało wytwarza w ogromnych ilościach adrenalinę, a więc hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie strachu uczy nas radzić sobie z rzeczywistością. To dlatego bajki braci Grimm czy Andersena mają zazwyczaj tak niepokojący i okrutny charakter – w ten sposób opowieści te ostrzegało dzieci przed zagrożeniami codziennego życia, uświadamiając je zarazem, iż to co dobre nie zawsze wygrywa.

Książki thrillery – lepsze niż serial

XXI wiek to czas szybkiej rozrywki. Odbiorcy, gdy znajdą na nią czas, szukają mini serialu albo filmu na wieczór, którego oglądanie potrwa maksymalnie kilka godzin. Sympatycy horrorów i kryminałów są wręcz rozpieszczani wyborem produkcji tego typu, które oferowane są na mniej czy bardziej modnych platformach streamingowych. Co godne zaakcentowania, często te seriale i filmy są oparte na głośnych książkach, ale jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie zapewnia takiej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie powieść kryminalną i horror, konsumuje się w odmienny sposób aniżeli serial – wolniej, a więc z większą atencją. W książce każda deskrypcja, dialog i bohater (a również postać z ostatniego planu) kształtuje klimat snutej opowieści. Strach wyzwalany jest u czytelnika z reguły stopniowo, lecz pozwala to na skrupulatniejszą analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli wobec tego kochasz czytać i znajdujesz na to chwilę, daj się przestraszyć horrorom, thrillerom oraz literaturze kryminalnej.

Nasz adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa