Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Więcej o kantarze sznurkowym na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar jest elementem uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jedna z kluczowych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Tym samym powinien on pasować do wymiarów i zarysu głowy zwierzęcia oraz nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem dobrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego cechy należy zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może taśmowy – który lepszy dla zwierzęcia?

W sklepach odnajdziemy rozmaite rodzaje kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe i sznurkowe. Te ostatnie, zwane również halterami, są rekomendowane z uwagi na ogromną kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem może mieć nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany lub taśmowy. Znacznie większą wygodę gwarantują kantary podszywane – np. syntetycznym lub naturalnym futerkiem, które można ściągnąć celem wyczyszczenia. Kantar tego typu znakomicie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów lub treningów.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać właściciele koni szetlandzkich, jak również pokaźniejszych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) został natomiast stworzony dla kucy (np. walijskich) i roczniaków większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla koni wielkopolskich, fryzyjskich, arabskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich) i ras zimnokrwistych (jak shire lub konie ardeńskie).

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]