urolog kraków prywatnie

Urologia – diagnostyka i leczenie układu moczowego

Badanie u urologa wywołuje u wielu pacjentów skrępowanie. Schorzenia, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako niezmiernie krępujące, co skutkuje tym, że pacjenci, którzy dostrzegli u siebie pewne przejawy choroby, częstokroć zwlekają przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na badanie u specjalisty. Takie postępowanie jednak może skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Nie lekceważ tych symptomów! Zobacz, kiedy należy udać się na wizytę do urologa

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają między innymi za usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu protein, czy produkcję i degradację hormonów. Na problemy z układem moczowym może wskazywać masa rozmaitych objawów, które niejednokrotnie są lekceważone przez pacjentów w nadziei, iż same znikną. Na które wobec tego objawy trzeba zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako bodziec do bezzwłocznego zapisania się na konsultację z urologiem? Będą to głównie wszelkie zmiany dotyczące moczu, czyli jego ciemniejsza barwa, spienienie bądź obecność w nim krwi albo ropy, ale też przerywany strumień moczu, ból lub pieczenie przy jego oddawaniu, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy są również mniej oczywiste, przykładowo opuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze oraz ból pleców lub podbrzusza. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, tym samym panowie powinni zgłosić się do niego jeżeli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), utrzymaniem erekcji czy kiedy zauważą zmiany na prąciu lub jądrach. Należy także odnotować, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci zwykle przychodzą do poradni lekarza urologii w celu wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), uzyskania porady odnośnie wazektomii, jak również leczenia wodniaka jądra, stulejki bądź torbieli nerek. Urolodzy na co dzień przeprowadzają również wiele skomplikowanych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i nefrektomia (a więc usunięcie nerki).

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]