Jak przebiega biopsja prostaty?

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o biopsji fuzyjnej prostaty, odnajdziesz na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem kształtu oraz wymiarów do kasztana. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, dlatego tak istotne jest jej regularne badanie. Daje to szansę ujawnienia zapalenia czy też przerostu tego gruczołu, a także wczesnego wykrycia niepokojących zmian rakowych. Trzeba zaakcentować, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można bagatelizować groźby jego potencjalnego powstania.

Problemy mikcją i wzwodem – alarmujące symptomy

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni cyklicznie odwiedzać urologa, zwłaszcza jeśli zauważyli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności z erekcją oraz ejakulacją, kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza duże niebezpieczeństwo rozwoju raka. Aby jednakże mieć absolutną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu symultanicznie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się tylko obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym najczęściej ok. pół godziny. Ponadto pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, stąd cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, gdyż przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. W następnej kolejności patomorfolog analizuje uzyskane wycinki gruczołu i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, uczulenie na niektóre leki czy wszczepione zastawki serca. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]