Co może powodować ból kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego?

Szukasz więcej informacji o bólu kręgosłupa? Wejdź na https://www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html

Powracający ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, piersiowym czy między łopatkami stopniowo staje się codziennością dla sporej części populacji. Dziś jest to przypadłość, z którą borykają się nie tylko starsi ludzie. Znikoma aktywność fizyczna skorelowana z pracą biurową skutkuje tym, iż bólu tego typu doznają też młodsi ludzie.

Co bywa źródłem bólu pleców?

Ból pleców może wynikać z kilku źródeł. Jego odczuwanie przykładowo na wysokości klatki piersiowej nierzadko powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku barku i ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może także informować o powstawaniu zmian reumatycznych czy chorób narządów wewnętrznych, toteż jego leczenie rozpoczyna się m.in. od sprawdzenia tego typu przyczyn. Z kolei ból w odcinku lędźwiowym, jak również ból na wysokości łopatek częstokroć jest efektem przeciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, ścięgien czy więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego przeważnie podnoszeniem przedmiotów o sporej masie lub wadliwą postawą. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest ignorowany, bo łagodnieje po wypoczynku, jednak może on być oznaką rozwoju dyskopatii (przepukliny dysku). Oczywiście ból pleców bywa również efektem rozlicznych stanów zapalnych czy obrażeń niejednokrotnie tak drobnych, iż wspominamy je dopiero w czasie wizyty w gabinecie ortopedy.

Ból pleców – jak mu przeciwdziałać?

Bólu pleców nie można ignorować i trzeba szybko zgłosić się na wizytę u lekarza. Określi on wstępnie rodzaj oraz przyczynę bólu, a w dalszej kolejności skieruje do stosownego lekarza specjalisty, który zaplanuje optymalną formę terapii. Nie powinno się jednak czekać, aż dopadnie nas ból pleców. Nawet jeżeli z kręgosłupem nie mieliśmy dotychczas problemów. W tym celu doktorzy rekomendują pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, np. w trakcie pracy przy biurku, utrzymanie właściwej wagi, a także systematyczne ćwiczenia. Napięte mięśnie szyi czy pleców można również rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym lub za sprawą aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami pobudza krążenie limfy i krwi oraz umacnia mięśnie, co zmniejsza bóle przeciążeniowe.

Nasz adres:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]