Jak wyglądają psychologiczne badania operatorów?

Badania operatorów Bielsko - usługi na miarę waszych potrzeb.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z trwającą długi czas i niezwykle wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza zgłębić nasze relacje z matką. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują też zastosowanie chociażby podczas określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: o co w nich chodzi?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się znacznie od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne i osobowościowe, testy inteligencji i testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Znaczenie ma szczerość i dokładność zaznaczanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają największe znaczenie w wypadku osób planujących pracować jako operator maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Określając ją sprawdzamy, czy dana osoba będzie umiała w dość szybki sposób reagować na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też zdolność do widzenia przestrzennego, koncentracji uwagi i oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić wyłącznie psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, do czego konieczne jest ukończenie studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić prawo do pracy w danym zawodzie. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]