Badania wysokościowe – dla bezpieczeństwa na wysokości

Dowiedz się więcej o badaniach wysokościowych Bielsko - skieruj się tu.

Za pracę na wysokości uznaje się pracę wykonywaną na wysokości powyżej 3 metrów ponad podłogą bądź gruntem. Dotyczy to zatem prac głównie budowlanych, ale też pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i osoby reprezentujące wiele innych branż. Jak przebiegają te badania?

Charakter badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że zgodnie z przepisami BHP musi być wykonywana z użytkowaniem specjalnych zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają na celu niedopuszczenie do jej wykonywania osób, dla których może wiązać się z zagrożeniem. Pracy tego typu nie powinny wykonywać osoby mające zawroty głowy, narzekające na kłopoty z równowagą bądź mające kłopoty ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi więc kompletna diagnostyka z zakresu neurologii, okulistyki oraz laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą). Badania przeprowadza się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. W toku badań można też zdiagnozować choroby do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokości, poddanie się im jest więc szczególnie ważne. Nie trzeba martwić się, iż konieczne będzie przeznaczenie na te badania wiele czasu, bo jest możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak często je przeprowadzać?

Badania wysokościowe należy wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie oznacza to, że wystarczy wykonać je tylko raz. Pamiętając, iż podczas pełnienia obowiązków mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, że taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego typu należy poddawać się co 2-3 lata. Pracownicy, którzy mają więcej niż 50 lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im co 12 miesięcy.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]