Badania psychologiczne kierowców – dla kogo?

Potrzebujesz zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała? Kliknij w to miejsce.

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają sprawdzić czy osoby badane mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Są one bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak przebiegają testy i co konkretnie weryfikują? Jakie przyrządy wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C. Do testów przystępują też kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić również kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – część testowa i praktyczna

Badanie kierowców składa się z 2 części. W pierwszej kolejności osoby badane przystępują do części teoretycznej. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, refleks oraz cechy osobowości czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje przede wszystkim widzenie o zmierzchu, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do testów wykorzystuje się między innymi wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na weryfikowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]