Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Badania psychologiczne Bielsko - usługi dla Ciebie.

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich auta. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów zgodnie z prawem muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Zasady badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest umiejętność szybkiego reagowania, postrzeganie szybkości, podzielność koncentracji czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]