srebrne monety bulionowe

Poradnik inwestora – kilka informacji o srebrze bulionowym

Monety bulionowe, zwane też lokacyjnymi, to dodatkowa opcja dla osób pragnących lokować swoje pieniądze w kruszce. Naturalnie, najpopularniejszym metalem szlachetnym również w tym typie inwestycji jest złoto, jednak w ostatniej dekadzie coraz więcej mennic państwowych wypuszcza srebrne monety bulionowe, które ekspresowo zdobyły wiernych zwolenników, głównie wśród inwestorów z mniej zasobnym portfelem.

Srebrne monety bulionowe – wartość silnie związana z aktualną ceną kruszcu

Nie skłamiemy, jeśli oznajmimy, że srebro bulionowe to wręcz nowością inwestycyjną. Emitowane są w mennicach kilku krajów, i to dopiero od lat 80-tych ubiegłego wieku (pojawiły się jako pierwsze w Meksyku, w Kanadzie oraz w Chinach). Chociaż są popularne wśród inwestorów od prawie pięciu dekad, ich oferta nie jest wciąż tak obszerna jak podobnych złotych monet. Srebrne monety bulionowe są jednak doskonałym wyborem dla osób pragnących urozmaicić swoje aktywa, a których nie stać na inwestycje w platynę bądź złoto lub które obawiają inwestycji w odpowiednio kosztowniejsze monety kolekcjonerskie ze srebra. Z jakiej przyczyny monety bulionowe uważa się za stabilniejszą inwestycję niż monety kolekcjonerskie z identycznego metalu szlachetnego? Cena nabycia monet kolekcjonerskich w roku wprowadzeniu na rynek zawsze zauważalnie przewyższa koszt kruszcu, z którego zostały wytworzone. Przyczynia się do tego w głównej mierze ogólny wydatek poniesiony przez producenta na wybicia numizmatu (tj. stworzenie przez artystę oryginalnego wzoru oraz wykonanie dokładnych matryc). Istotne jest dodatkowo to, iż monety kolekcjonerskie emitowane są w ograniczanej liczbie sztuk, co automatycznie zwiększa na nie popyt. Nie znaczy to aczkolwiek, iż z czasem ich wartość będzie systematycznie rosnąć! Należy mieć świadomość, iż tak jak jakikolwiek eksponat kolekcjonerski, monety takie są warte tyle, za ile zapragnie je nabyć potencjalny kupiec. Tymczasem monety bulionowe ze srebra nie posiadają wymiaru kolekcjonerskiego (ich wygląd zmienia się niezmiernie rzadko i nie posiadają określonego rocznego nakładu), toteż ich wartość ściśle związana jest z ceną rynkową srebra.

Jakie srebrne monety bulionowe są znane na każdym krańcu świata?

Srebro jest najtańszym kruszcem, toteż monety bulionowe z tego metalu z rzadka wybijane są w nominale niższym niż 31,1 g, a więc 1 oz. I choć próba srebra .999 oraz nominał 1 uncji to de facto standard dla tych monet, u resellerów dostaniemy również monety o ciężarze 3 oz, 10 oz, a nawet 500 g. W sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez problemu dostaniemy znane na każdym krańcu globu Britannie z Wielkiej Brytanii, Kangury z Australii czy Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o niekonwencjonalnym nominale 1,5 euro.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]