Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML

Więcej szczegółów o fakturach ustrukturyzowanych znajdziesz w tym miejscu.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie właścicielom firm na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, zaczynając od roku 2023 będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla działów księgowości

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML zasadniczo niewiele powie osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, jednakże dla odpowiedniego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur taki dokument jest absolutnie zrozumiały. Dzięki temu, iż faktury otrzymują jednolitą strukturę obojętnie którego programu do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane jednakowo. Jest to znamienna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas częstokroć spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania przez oprogramowanie księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane całkowicie wykluczają ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – właściciele firm wiele na tym zyskują

Wszyscy właściciele firm od stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną poprzez Krajowy System e-Faktur uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy m.in. szybciej odbiorą zwrot podatku VAT, nie muszą wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF zachowuje informacje o nich przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała nieprawidłowościom w sferze podatku akcyzowego, dochodowego i od towarów i usług. Co istotne, obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnego oprogramowania do księgowania, jednak musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]