Dolar amerykański – gdzie sprawdzić jego kurs?

Na nordiqa.com/kurs-usd.html znajdziesz więcej informacji o kursie dolara w kantorach.

W latach 80-tych każdy pragnął mieć przynajmniej kilka dolarów, by wybrać się na zakupy do Pewexu. A w latach 90-tych gromadzenie oszczędności w amerykańskiej walucie było wyznacznikiem powodzenia w życiu zawodowym. Współcześnie pokaźna część Polaków robi każdego dnia zakupy za dolary, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji i opcji międzynarodowej dostawy paczek z popularnych globalnych sklepów online. Nie dziwi zatem to, że dolar stał się walutą, która nie wzbudza już żadnych emocji, a kupić go można także bez ruszania się z domu, bowiem od wielu lat w Polsce działają kantory online, w których można wymienić złotówki na dolary po nierzadko bardziej opłacalnym kursie niż w instytucjach bankowych.

Kilka informacji o dolarze amerykańskim

Nazwa „dolar” nawiązuje do słowa “talar”. Tak zwano monety z Czech wybijane z 1 uncji srebrnego kruszcu. I w rzeczywistości początkowo walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty, które w pierwszych latach zyskały sobie dużą grupę przeciwników, weszły do obiegu dopiero w drugiej połowie XIX w. remedium na problemy z niedoborem bilonu. Ciekawostką jest to, iż banknoty dolarowe nie są wyprodukowane z papieru, a z kompozycji włókien lnu oraz bawełny z domieszką kilku innych składników, pozostających utajnione. Nie znaczy to jednak, iż banknoty dolarowe są nie do zdarcia – ocenia się, że niższe nominały krążą w obiegu nie dłużej niż 4-5 lat, z kolei banknoty z nominałem 100$ – od 9 do 18 lat. Zniszczone banknoty są mielone, a uformowany z nich materiał jest przekazywany przedsiębiorstwom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu około 30 lat, lecz są one również zwykle gubione, a notorycznie wręcz wyrzucane przez obywateli USA. Statystyki mówią, iż taki los spotyka co roku prawie 62 mln dolarów w bilonie.

Kantor internetowy – tu sprawdzisz kurs dolara

Dolarem nazywa się wiele walut ale nie ukrywajmy, że jeśli mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który jeszcze w XX wieku był najsilniejszą walutą świata, a dopiero w tym wieku sukcesywnie zaczął tracić swoją pozycję. Jednak wymiana dolara wciąż jest ogromny wycinek obrotów na rynku walutowym Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdej chwili poznać jego wartość na przykład na stronach kantorów online, w których kurs walut uaktualniany jest co parę sekund. Oprócz tego, można tam skonfrontować wartość dolara z najświeższymi kursami najpopularniejszych światowych walut, jak również przeanalizować historyczne dane dotyczące jego kursu.