system swift

Co to jest system SWIFT?

Pomimo, że de facto regularnie korzystamy z przelewów bankowych, sporo Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Lecz system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z filarów efektywnego działania bankowości światowej.

System SWIFT – upraszcza finalizację przelewów międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tego skrótu używa się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno znacznie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny funkcjonujący obecnie system tego rodzaju. Poza nim przykładowo w Polsce korzysta się dodatkowo z systemów: SORBNET, Express Elixir czy SEPA.Na całym świecie działają również przeróżne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na obszarze jednego kraju.

Co jest więc największą zaletą systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie kraje świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekracza już 11 tys., ale także domy maklerskie, giełdy i wiele innych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC największych banków, działających w Naszym kraju.

– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]