Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najpopularniejszych wśród firmy narzędzi finansowych. Nie powinno to jednak dziwić, bo jego duże zalety powodują, że leasing bywa świetnym sposobem umożliwiającym optymalizację wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przede wszystkim ze względu na fakt, że w naszym kraju ratę leasingową traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak korzystny rzutuje również to, iż pozwala on na zdobycie potrzebnych do działalności przedsiębiorstwa dóbr bez konieczności ich kupowania. Na jakich zasadach konkretnie jednak opiera się leasing? O czym powinniśmy pamiętać stawiając na taką metodę finansowania?
Na jakich zasadach opiera się leasing?
Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza dzierżawę. W krajach z narodowym językiem angielskim prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, jednak w Polsce są to określenia odmienne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę wybranego aktywu leasingobiorcy, w związku z czym ten drugi zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zazwyczaj są auta, które budują flotę przedsiębiorstwa, maszyny potrzebne do prowadzenia firmy albo sprzęt do sklepu. Po zakończeniu umowy udostępnione przedmioty muszą być zwrócone do leasingodawcy, a ten zwykle zbywa je w atrakcyjnej cenie.
Leasing – jak ustrzec się pomyłek?
W ostatnich latach w naszym kraju pojawiło się sporo propozycji leasingu. Ich mnogość sprawia, iż ciężko znaleźć w tej grupie tę najlepszą – niezbędne w tym celu są odpowiednie umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca takie posiada, wybierając leasing, najlepiej postąpimy korzystając z doradztwa fachowca. Przed wyborem oferty dobrze zatem udać się do doradcy kredytowego, który pomoże wyszukać propozycję dostosowaną do naszych możliwości i zapewni, iż leasing rzeczywiście okaże się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.