Od jakich czynników zależy ostateczny koszt druku 3D?

Więcej szczegółów o koszcie druku 3D.

Opcja zamówienia druku 3D każdej makiety, projektu czy modułów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu redukuje koszty ponoszone przez wiele firm. O ile zamiarem przedsiębiorstwa jest seryjna produkcja, często decyduje się ono na zakup własnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy ekspertów do ich obsługi. Jeżeli jednakże potrzeba przygotowania modelu 3D jest epizodyczna lub w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o niskim nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy planowaniu przedsięwzięcia pojawia się zwykle pytanie: jak określić koszt druku 3D?

Ostateczny koszt wydruku 3D – co na nią wpływa?

Na ostateczną cenę wydruku 3D ma wpływ kilka czynników. Zlecający wydruk 3D nie zawsze ma gotowy do druku plik w poprawnym formacie (STEP czy też STL), dzięki któremu można wstępnie oszacować koszt wykonania zlecenia. Nierzadko firma zlecająca opracowuje zaledwie fizyczny model albo szkic projektowy. To sprawia, że cena druku 3D jest adekwatnie wyższa z powodu konieczności przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego przedmiotu przy pomocy skanera 3D, czy też przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Inne czynniki, które mocno wpływają na finalną cenę wydruku to, oczywiście, dobór samej techniki druku, jak również tworzyw, z których wyprodukowany będzie produkt. Nie bez wpływu jest też to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to przeważnie od wielkości obiektu i tego, czy wydruk będzie miał kompletne czy częściowe wypełnienie) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dodatkowej obróbki (m.in. montażu dodatkowych podzespołów albo lakierowania).

Jak oszacować cenę wydruku 3D?

Nie da się jednoznacznie wyliczyć kosztu druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z firmą, u której zamierzamy złożyć zamówienie. W tym celu powinno się przesłać jej plik do oceny ewentualnie, jeżeli go nie posiadamy, skorzystać z kwestionariusza i jak najrzetelniej przedstawić specyfikę zamówienia. Oszacowanie ceny druku 3D przygotowywane przez firmę CADXPERT jest darmowe. Eksperci CADXPERT służą też poradą przy wyborze materiału i odpowiedniej technologii druku.

Nasz adres:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]