Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Więcej o szalunkach stropowych

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Z reguły używa się ich w przypadku wylewania murów z betonu – wtenczas są one konieczne do tego, aby nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się też w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie otworów na drzwi, bramy i okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem mogą znaleźć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest struktura utworzona z grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami albo drewnianych desek, którą można wykorzystać ponownie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – wielu wykonawców i inwestorów decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się z metalu, sklejki lub drewna, jak również zestawiać dwa a nawet trzy materiały. Zwykle jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję scalają łączniki, narożniki, belki i głowice ze aluminiowe bądź stalowe.

Wynajem szalunków – kiedy się to opłaci?

Przedsiębiorstwa często parające się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które zwykle oferują inne usługi oraz inwestorów, którzy zamierzają zamierzających wznieść jeden obiekt. Nabycie wszelkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłoby rentowne . Znacznie rozsądniejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]