szalunki Kraków

Czym są szalunki i do czego służą

Szalunki to nic innego, jak forma mająca charakter tymczasowy, którą zazwyczaj wykonuje się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale tego rodzaju działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo dokładnie tak inaczej określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje wymagany kształt. Szalunki usuwa się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Wykorzystując szalunki, można również solidnie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio zastygnie.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje wypełniony właściwie dobranym betonem. W niektórych przypadkach konieczne jest użycie zbrojenia. Układa się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, kiedy mieszanka mocno zastygnie. Na ogół niezbędne jest do tego od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonywane są między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń i stropów żelbetowych. Cechują się więc bardzo szerokim zastosowaniem, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy potrzebne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także specjalne dźwigary i podpory. Często zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. Wówczas rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w mocowania, dźwigary i sklejkę.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]