Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Szukasz obrączkek Kraków? Zobacz tutaj.

Dla wielu dzień ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem życia. Ceremonia ta łączy nowożeńców na zawsze, a oznaką ich miłości, wierności i oddania są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Mężczyźni nie zawsze mieli obrączki

Pierwotnie nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, toteż mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu zaślubin. Panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilkaset lat później, o czym jednak niewiele osób wie. I choć wcześniej zdarzało się, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy odjeżdżali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta spopularyzowała się szeroko w poprzednim stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w innych krajach, jak przykładowo w Czechach, na Słowenii, w Kanadzie czy we Francji, wsuwa się je na lewą rękę, którędy podług staroświeckich wierzeń biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i przymierza obrączki wspólnie, jednak tradycja mówi, że przyszła żona nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki – dopisz datę ślubu, imię małżonka albo cytat

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się subtelniejszym designem. Przez okres wielu wieków sporządzano je z rozmaitych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (jak żelazo lub stal) uosabiające niezłomność uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia wykorzystuje się przeważnie platynę oraz złoto, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Owszem, są one także często inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej kupowane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, świadczą również nierzadko usługę grawerunku. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też istotny dla małżonków cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]