Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

Sprawdź, gdzie zamówić motoreduktor planetarny, wejdź na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to po prostu nierozłączne połączenie przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i kiedy się je stosuje? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza czas konstruktorów

Motoreduktory pomagają wydajniej korzystać z elektrycznych silników w roli napędu w licznych funkcjach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, zatem zawsze zauważalna jest nieznaczna różnica między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą także inne moduły jak sprzęgła lub hamulce. Niekwestionowaną zaletą motoreduktorów jest to, że są to gotowe elementy, które można bez problemu dobrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb konkretnej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nieraz miesięcy, na pracochłonne pomiary oraz testy pojedynczych kompletów elementów. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do krótkotrwałego albo długotrwałego okresu pracy, a także do lekkich, średnich lub dużych obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię kilkustopniową, pozwala otrzymać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o różne warianty silników (BLDC, DC, AC i szeregowych), dzieli się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Brak chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to transport, produkcja żywności lub przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się różne automaty, takie jak aeratory, podnośniki, linie bagażowe na lotniskach czy dachy ruchome. Ogromne spektrum typów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów przyczyniła się do tego, że liczbę realnych kombinacji, które dzisiaj oferują cenieni producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]