Więcej o węźle optycznym.
Dzisiejsze instalacji komputerowe prawie zawsze tworzy się z użyciem światłowodów. Jest to zasługą niepowtarzalnych właściwości tego przewodu – prędkości przekazu informacji i nieznacznych zniekształceń. Jak wiemy, sieci tego rodzaju nie byłyby w stanie istnieć bez odpowiednich podzespołów pozwalających na transmisję informacji i ich kodowanie. Aby zamontować taką sieć niezbędne są takie podzespoły jak multiswitche czy nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla funkcjonowania każdej instalacji – umożliwiają wszak modyfikację sygnału optycznego na elektryczny i przez to zapewnienie usług krańcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie parametry powinien wykazywać odpowiedni węzeł optyczny?
Węzeł optyczny – jak jest zbudowany?
Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, aby emitować impuls elektryczny. Należy jednak dodać, że jego funkcjonalność nie sprowadza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi też wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim zwykle funkcjonuje węzeł optyczny to od paru mHz do nawet 1 gigaherca. Do poprawnego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna jest również właściwa osłona, zabezpieczająca delikatne podzespoły wewnątrz węzła przed pyłem, wilgocią oraz innymi czynnikami – zwykle zrobiona z metalu.
Cechy węzła optycznego
O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest dobry, decydują pewne cechy. Najważniejsze będzie pasmo pracy węzła i poziom sygnału – od tego zależy wszak liczba końcowych abonentów, do których dotrze sygnał. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pobór prądu – w ogromnej mierze wpływa to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Aby uniknąć trudności przy naprawach instalacji, dobrze również przetestować metody kalibracji węzła – dobrze, jeśli umożliwia zdalną korekcję wartości parametrów.
Nasz adres:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]